Select Page

JUTUTAJAD

Jututajad on valdavalt 15-26-aastased noored, kes veedavad hea meelega aega eakaga. Näiteks võivad nad koos minna jalutama, mängida malet, lugeda raamatut, poes käia, muusikat teha või lihtsalt vestelda.

Jututaja jaoks on oluline, et eakas tunneks end tema seltsis väga hästi  saaks teha, mida hing ihkab ja ehk sedagi, mida pole mallanud teha.

Jututajad loovad mälestusi ja täidavad unistused.

Kõik jututajad läbivad põhjaliku valikuprotsessi koos intervjuu ning juhtumite lahendamisega. Sõlmime omavahel lepingud, kus olulisel kohal on usaldusväärsus ja ausus. Noored läbivad ka koolituse, mille sisuks on empaatiline suhtlemine, dementsus, vaimse tervise häired ja muu sarnane, millega jututaja võib kokku puutuda.

Jututajad kohtuvad regulaarselt, et jagada jututamiskogemusi, mille kaudu õpime ja oleme aina paremad jututajad. Alla 16-aastastel noortel on jututamiseks vajalik lapsevanema kirjalik nõusolek.

Miks olla jututaja?

Jututamise kogemus on hindamatu  see annab eluks mitu olulist oskust, milleks on näiteks empaatiline kuulamine ning vestlemine. See avardab silmaringi ning aitab, et Sinu ühiskondlik jalajälg oleks samuti sellel sillal, mis ühendab erinevaid põlvkondi. Jututaja noored liituvad meiega, et muuta nii enda kui eakate elu tähendusrikkaks, teha head ning saada unikaalne kogemus.

Kui Sa oled 15-26 aastane noor, või ka pisut vanem, ning tunned, et eaka inimesega aegajalt sisukalt aega veeta on just see, mis Sulle huvi pakub, siis uuri lisa jututaja@jututaja.ee või kandideeri jututajaks SIIN.

Mõned meie jututajatest on kirja pannud, mis neid jututamise juures köidab:

MINA OLEN JUTUTAJA:

Kristiina

Miks ma seda teen? See annab hea tunde! Olen empaatiline inimene ja tunnen, et maailmas on empaatiast kõvasti puudu ja vähim, mis ma teha saan, on ise seda võimendada. Jututamine on mind pannud rohkem mõtlema asjadele, millele varemalt ei osanudki mõelda. Näiteks sellele, et minule tundub imelihtne tellida e-Selverist kaup koju, kuid seda ei saa teha inimene, kelle jaoks juba transpordikulu oleks liiast ning kellel puudub ka internetipank või oskus seal toimetada.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Meeta

Ma ütleks, et Jututaja on MUHE – oma vahvate ja toredate inimestega, kellel on kusjuures väga hea huumorimeel (nii juhid kui vabatahtlikud), MADALA LÄVEPAKUGA – selle all mõtlen seda, et Jututajaga on lihtne liituda, omavahelised suhted on demokraatlikud ja vahetud, õhkkond on avatud ja positiivne, OMANÄOLINE – noorte ja eakate kokkuviimine on täpselt selline ettevõtmine, mis haarab mu meelest tähelepanu ja mida iga nurga peal kindlasti ei kohta.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Johanna

Minu jaoks on põnev kuulata lugusid ja võrrelda neid tänapäevaga. Peale selle vahetada eaka(te)ga erinevaid nippe ja trikke, rääkida erinevatel teemadel ja näha hoopis teistsugust vaatepunkti, mis avardab ka minu silmaringi. Soovitan jututamisega tegeleda, sest see avardab tohutult mõttemaailma, annab meile, noortele, võimaluse näha elu läbi selle inimese silmade, kes on meist nii palju kauem elanud.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Elina

Mulle meeldivad nende “memuaarid” ja ka niisama jutuvestmised. Hindan väga seda positiivset energiat, mida nad endaga kaasa toovad. Ootan ka erinevaid põnevaid seiklusi.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Rebeka

Pean oluliseks eakate austamist ning nende endast kõrgemale seadmist. Tänapäeval näeb seda kahjuks väga vähe noorte inimeste seas. Loodan olla osa Jututaja laienemisest ning saada uusi kogemusi ning teadmisi selle kaudu. Soovin ka kasvatada endas veel rohkem empaatiavõimet ning austust eakate vastu.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Ester

Tänapäeva ühiskonnas puudub inimestel piisav austus vanemate inimeste suhtes. Käies eakate juures aega veetmas, soovin sellega väljendada oma austust nende inimeste vastu ning luua uued standardid nii oma kogukonnas kui ka üldiselt ühiskonnas. Samuti huvitab mind ajalugu – usun, et jutustades eakatega, saan väga hea pildi sellest, milline oli elu mitmeid aastakümneid tagasi.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Hanna Grete

Eakatega inimestega tahan aega veeta, sest eakatel on rääkida palju põnevaid lugusid ning nad on väga ehedad. Senised kohtumised on kinnitanud mu arvamust, et eakatega kohtumised annavad positiivset energiat ja jõudu. Kindlasti olen parem kuulaja kui enne.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Carmen

Senised kohtumised on olnud toredad, aga ka kurvad. Need on näidanud, kui üksildane võib inimene olla, ja kuidas ta õpib sellega hakkama saama. Need on näidanud, kui kurb on kellegi olulise kaotamine. Tänu jututamisele olen muutunud julgemaks, kuna see on aidanud mul aru saada, et inimesel on ainult üks elu, mida tuleb elada julgelt.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Annabel

Tahan käia eakatega jutustamas ja aega veetmas, sest soovin, et eakad tunneksid end hoolimata oma vanusest hästi ning neil oleks tore ja lõbus. Soovitaksin jututamist noortele, kellel on palju vaba aega, kellele meeldib inimestega suhelda ja head teha.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Sigrid

Grete Astrid

Minu senine kogemus eakatega on piirdunud minu vanavanematega ja pean ütlema, et need kaks asja on nagu öö ja päev. Kui oma vanavanematele jään ma alati lapseks ning nende püha kohus on mulle õpetada kõikvõimalikke elutarkusi ja ikka suunata mind õigele teele, siis oma kogemusest Tapa eakatega suheldes võin öelda, et me oleme nagu võrdsed kaaslased, me ei pea üksteisele midagi tõestama. Kaks väga erinevast ajast ja erinevate kogemustega inimest.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Iiris

IIris

On tore arutada maailma asjadest laiemalt, kui igapäevamured, leida, et on ka põlvkond vanemate hulgas vaba suhtumisega inimesi ning mässajaid. Vahetame artiklite ja raamatute soovitusi.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Kertu Liisa

Grete Astrid

Meist keegi ei tohiks tunda ennast üksildasena ning kui mina saan aidata selle vähendamisele, siis olen saavutanud midagi erakordset. Kui ma saan juba lihtsa küsimusega “Kuidas Sul läheb?” kellegi päeva paremaks muuta, siis mis saab olla veel paremat! Senised kohtumised on muutnud mind tähelepanelikumaks, avatumaks ja samas ka jutukamaks. Soovitan soojalt teistelegi Jututajaga liituda, sest peale selle, et sa muudad kellegi teise päeva sisukamaks, läheb ka su enda päev kohe rõõmsamaks.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Helen

Grete Astrid

Soovin käia eakatega suhtlemas, sest tean isiklikust kogemusest, kui halb on end üksildasena tunda. Kui saan tuua kasvõi ühe inimese päeva natuke päikest, siis on kõik seda väärt. Eakatelt on ka väga palju nende elukogemustest õppida. Olen ise ka aeg-ajalt üks suur lobamokk ning mulle teeb suurt rõõmu see, kui saan spetsiaalselt käia kellegi juures vestlemas. Lisaks eakatele on ka väga palju noori, kes tunnevad end üksildasena (mina ise ka) ning see on suurepärane võimalus saada nõu ja põnevalt aega sisustada.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Hugo

Grete Astrid

See rõõm, mis ma eakas tekitan, teeb koheselt ka minu päeva palju helgemaks ja need teadmised ning vaatenurgad, mis ma eakalt saan, on silmiavardavad ja elutargad.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Juhan

Grete Astrid

Mulle meeldib jututada, kuna see aitab eakate tuju paremaks teha ning ka mul aega veeta. Jututamine on muutnud mind paremaks kuulajaks. Rohkem noori võiks Jututajaga liituda, kuna see on hea viis kasulikult aega veeta.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Nora

Grete Astrid

Pean oluliseks eakate austamist ja üleüldiselt empaatilisust inimeste vahel. Leida natukene aega oma nädalast ja veeta aega koos eakaga teeb rõõmu nii mulle kui ka talle. Jututamine ja lugude kuulamine aitab alati viia mõtted eemale igapäeva tegevustest ning arendada uusi vaatenurki, mille peale pole varem mõelnudki.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Oliver

Grete Astrid

Mulle meeldib käia eaka(te) juures sellepärast, et mulle meeldib suhelda erinevate inimestega enda ümber. Mulle meeldib luua uusi tutvusi ja sidemeid uute ning toredate inimestega. Soovitan teistele noortele jututamist sellepärast, et see annab uusi oskusi, kuidas inimestega suhelda.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Elen

Grete Astrid

Mind üllatab, et vaatamata mitmekordsele vanusevahele, on meil eakaga väga palju ühist. On jagatud rabavaid kogemusi, mis muudavad ühtepidi alandlikuks, aga ka innustavad. Sellised kohtumised sunnivad peatuma ja mõtlema endast väljapoole. Minu vestluspartner on vankumatult elujaatav, siiras ja avastushimuline – tunnen, et temalt on palju õppida. Peale kokkusaamisi olen täis uut väge ning ootan juba järgmist kohtumist!

JUTUTAJAGA ON TORE

Vaata ka meie õppevideosid suhtlemisest ja dementsusest.

Vaata, mida arvab jututamisest Karmo ja mida arvab Liisa. 

Vaata, kuidas ära tunda eakate väärkohtlemist.

Võta meiega ühendust!

MTÜ Jututaja

jututaja@jututaja.ee

Äriregistri kood: 80563958

Swedbank EE892200221071433032